ALGORITMI STROJNOG UČENJA I NJIHOVA PRIMJENA

->english

Projekt financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
broj: 098-0982560-2563
početak: siječanj 2007.
dio programa: Računarski postupci otkrivanja znanja u znanstvenim primjenama

Znanstveni skup e-Cardiology i sastanak
radne skupine Europskog kardiološkog društva
organizator: dr. G.Krstačić

Priručnik: Otkrivanje znanja dubinskom analizom podataka
autor: D.Gamberger

Knjiga: Foundations of Rule Learnig
autori: J.Fuernkranz, D.Gamberger, and N.Lavrac

Usporedba rezultata dvaju postupaka
funkcionalne anotacije proteina

Primjer medicinskog plana u slučaju plućnog edema

Potpora odlučivanju zasnovana na
ontološkom prikazu znanja

Proceduralno znanje integrirano u OWL ontologiju

Sažetak projekta

Efikasno rukovanje znanjem je ograničavajući faktor računarske inteligencije. I premda je svrha projekta praktična realizacija zadataka tehnologija znanja, naš glavni predmet istraživanja je strojno učenje. Razlog je to što naši prethodni rezultati pokazuju da algoritmi strojnog učenja nisu samo moćni alati za inteligentnu analizu podataka i otkrivanje znanja, već da nam oni mogu pomoći i u strukturiranju postojećeg ljudskog znanja te da oni mogu biti pokretačka snaga postupaka pomoći pri odlučivanju.

Predmet rada je teoretsko i praktično istraživanje algoritama strojnog učenja. Posebna pažnja se posvećuje općenito problemu određivanju značajki, a posebno onih za induktivno učenje iz različitih složenih oblika podataka, uključujući vremenske signale, dvodimenzionalne slike, tekst i relacijske baze. Teoretski i praktično nastojimo pokazati korisnost saturacijske teorije strojnog učenja. Radit ćemo na postupcima eliminacije šuma i sprečavanja preprilagođenja podacima.

Cilj je razvoj algoritama koji se djelotvorno mogu primjeniti u inteligentnoj analizi podataka i zadacima rukovanja znanjem. Primjene su u vrlo različitim područjima kao što su medicina, kemija, biologija i društvene znanosti. U svakom od tih područja usko surađajemo sa odgovarajućim ekspertima, nastojeći doći do novih rezultata koji se ne mogu postići drugim metodama. Cilj tih interdisciplinarnih istraživanja je postizanje rezultata koji su značajni za razvoj područja primjene, ali i za računarske znanosti kao potvrda kvalitete i primjenjivosti algoritama.

Između ostalog, važnost predloženog projekta je što on predstavlja nužnu podršku europskim projektima u koje smo uključeni. Prvi je bio EU FP6 projekt HEARTFAID koji je trajao od veljače 2006 do travnja 2009. U suradnji sa još deset europskih partnera unutar tri godine izgradili smo platformu računarskih usluga za pomoć pri kliničkim postupcima vezanim uz bolest zatajenja srca. Unutar projekta koristili smo naše iskustvo u strojnom učenju za zadatke otkrivanja znanja ali i za razvoj metodologije prikaza znanja i za pomoć pri odlučivanju. Iako je projekt prvenstveno koristio i razvijao suvremene računarske tehnike, on predstavlja interdisciplinarni rad sa rezultatima koji mogu biti vrlo značajni za medicinu.

Trenutno radimo na EU FP7 projektu e-LICO: An e-Laboratory for Interdisciplinary Collaborative Research in Data Mining and Data-Intensive Sciences. U njegovim okvirima imamo intenzivnu suradnju sa nekoliko vodećih europskih centara u području strojnog učenja, planiranja odvijanja programa (Workflows), te primjeni na sustave za preporučivanje sadržaja (Recommender systems). Pored toga upravo smo započeli raditi na FP7 projektu Forecasting Financial Crisis (FOC).

Suradnici

Suradnici na HEARTFAID projektu

Tehnička podrška

Aktivnosti

Radovi u 2013. godini

Radovi u 2012. godini

Radovi u 2011. godini

Radovi u 2010. godini

Radovi u 2009. godini

Radovi u 2008. godini

Radovi u 2007. godini